skip to main content
logo

 
POLSAT - 3 lutego 2015 r., stacja "Polsat News 2" /brak wideo/Czas działa na korzyść banków - przedawnienie
Mecenas Dominik Gluza: "Roszczenia kredytobiorców ulegają przedawnieniu, dlatego można powiedzieć, że największym „sprzymierzeńcem” banków jest upływający czas. Kancelaria stoi na stanowisku, że uprawnienia kredytobiorców posiadających kredyty indeksowane/denominowane wygasają po 10-ciu latach. 10-letni termin jest liczony od dnia podpisania umowy. Jeżeli więc umowa została podpisana np. w październiku 2005 roku, kredytobiorca musi zdążyć z pozwem do października 2015 roku. Jeżeli kredytobiorca złoży pozew po upływie 10-letniego okresu, czyli spóźni się, wówczas sąd najprawdopodobniej oddali pozew, ponieważ bank z pewnością zgłosi stosowny zarzut przedawnienia. Z tych przyczyn sąd najprawdopodobniej oddali pozew nawet wówczas, gdy kredytobiorca będzie legitymował się jak najbardziej zasadnymi roszczeniami. Osoby zainteresowane dochodzeniem roszczeń powinny zweryfikować datę zawarcia umowy (w szczególności datę podpisania przez obie strony). " 

Kurs CHF a nielegalne postanowienia umów
Mecenas Robert Mazur: "Jeżeli mamy dziurę w dachu i deszcz kapie nam na głowę, to nie powinniśmy skupiać się na prognozie pogody i co chwila sprawdzać czy idzie deszcz, ale powinniśmy ten dach po prostu załatać. Tysiące Polaków rozmawia teraz o prognozie pogody - czyli ile będzie kosztował frank - zamiast naprawić tą dziurę w dachu. Zapisy w umowach, które pozwalały bankom na stosowanie franka szwajcarskiego, okazały się nielegalne. W ubiegłym roku sądy to ostatecznie ustaliły. Teraz należy upomnieć się o swoje pieniądze, które zapłaciło się bankowi bez podstawy prawnej. Wzrost wartości franka, owszem ma znaczenie, ale tylko dla tych, którzy nic z tym nie zrobią. Drogi frank ma znaczenie dla tych osób, które akceptują fakt, że bank wpisał im do umowy nielegalne postanowienia. Natomiast osoby, które pilnują swoich interesów, będą domagały się o banków zachowania zgodnego z prawem. Czyli zażądają wykonywania umowy bez przeliczeń na franki. No jeśli trzeba, to z pomocą sądu. Jeśli bank nie chce po dobroci, bank będzie musiał oddać więcej."
 
Rzeczpospolita, 27 stycznia 2015 r., str. B9

Gazetę można nabyć online np. pod tym adresem: KLIK.

Mazur i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp.k.   Aleja Róż 12   00-556 Warszawa   KRS 0000387020 Adwokat i radca prawny specjalizujący się w dochodzeniu roszczeń przeciwko bankom, prawnik, kredyty we frankach, kredyty w chf, a także kredyt w CHF oraz również kredyt we frankach, unieważnić umowę kredytową, klauzule abuzywne, sprawa sądowa, pozew zbiorowy, pozwy zbiorowe, postępowanie grupowe, pozew zbiorowy getin, pozew zbiorowy millennium, pozew zbiorowy mbank, pozew zbiorowy ge money, bph, polbank, bre bank , multibank, getin noble, metrobank, dombank , efg eurobank , ptf bank , santander , kredyt bank, bz wbk , ing.